logo
Çağrı Merkezi;
+90 (216) 393 3232
Bize Yazın;
info@ezhar.com.tr

Elektrik ve Elektronik

Elektriksel testler IEC, EN, UL, CSA ve diğer standartlar, yerel ve global gereksinimlere göre LVD testleri, Kısmı testleri, malzeme yanmazlık testi, vb. testleri yapılmaktadır.

Ce işaretlemesine yönelik testler ürünün direktif ve harmonize (uyumlaştırılmış) standartlara uygunluğunun kontrol edilmesidir.Avrupa Topluluğu ve mevzuatı kabul eden diğer ülkeler için Avrupa Uygunluk (Conformité Européenné) anlamına gelir.Avrupa Birliği Komisyonları tarafından yayımlanan direktifler kapsamında birçok ürünün sağlık, güvenlik, emniyet konularında Avrupa Birliği Direktif ve Standartlarına uygunluğunun sağlanması ve bu sayede ürünün serbest dolaşımının mümkün hale gelmesi amaçlanmıştır.

Dünyada lider markaların üreticileri,  daha hızlı, daha kolay ve daha düşük maliyetli test ve belgelendirme hizmetleri sunduğu için Ezhar Group'a güvenmekte, tercih etmekte ve çözüm ortağı olarak çalışmaya devam etmektedir. 

Kısmi testler (Partial Tests)

IP testleri

Ip testleri Mekanik veya elektrikli cihazların suya ve toza karşı dayanıklılığını ölçmek için kullanılan koruma dereceleridir.

IP testi , ürün standartlarının elektrik ekipmanlarının ve mahfazalarının toz ve suya karsı belli bir koruma derecesine sahip olmasını sağmlamak üzere yapılmaktadır.

Daha çok ürünün kullanıldığı yere ve kullanım alanına göre (Bina içi veya dışı vb.) belirlenen bu koruma sınıflarının seviyeleri, IP testleri sonrasında verilen IP (international protection) kodu ile ifade edilmektedir.Ürünlerin kullanım yerine ve amacına uygun olarak üreticinin beyanı üzerine kontrolü yapılmakta ve ürünlere gerekli IP testi yapılarak istenilen koruma derecelerine uygun olup olmadığı belirlenmektedir.

PTC testleri  IP Laboratuvarı ortamında güvenli bir şekilde gerçekleşmektedir.

 İklimlendirme testleri

İklimlendirme testleri, her türlü komponent için ulusal, uluslararası standartlara göre yapılmaktadır.Yapılan testlerde belirtilen sıcaklıklar arasında, belirlenmiş zaman dilimlerinde şartlandırmalar yapılabilmektedir.

Test öncesinde ve sonrasında ise gerekli ölçümler yapılarak raporlandırmalar yapabilmektedir.

Korozyon/Scratch testleri

Organik kaplamaların (boya, vernik, lak, wash primer, reçine, kimyasal dönüşüm kaplamaları, metalik kaplamalar vb.) kalitesinin ölçülmesinde ve sınıflandırılmasında test yapılması gerekmektedir.

 Bu testler en temel olan Korozyon ve Mekanik Dayanım testleri olarak iki ana başlıkta toplanabilir. Testler, kaplamanın kullanıldığı alana bağlı olarak metal, ahşap, plastik malzemelere uygulanmış hali üzerinde gerçekleştirilir.

Testlerin tümü uluslararası geçerliliği olan EN, ISO, DIN ve ASTM standartlarına uygun olarak gerçekleştirilmektedir.

Malzeme yanmazlık testleri

Bilye basınç testleri (Ball pressure)

Metalik olmayan materyallerin ısı dayanımını test etmek için yapılmaktadır. Seramik hariç elektriksel yalıtım malzemelerine, elektroteknik donanımlara, bunların bileşenlerinin testi yapılmaktadır.

Kızaran tel testleri (Glow wire)

Aşırı elektrik yüklenmeleri ile ısınan ve kızaran tel ile malzemelerin ısı ve parlamaya karşı mukavemetinin ölçülmesi

İğne alevi testleri (Neddle flame)

Cihaz parçaları anormal kullanım veya aşırı yüklenmenin etkisiyle ısınarak alevlenebilir veya deformasyona uğrayarak formunu kaybeder böylece çalıştığı sistemi işlevsiz hale getirebilir.

Ürettiğiniz parçaların ısıya karşı gösterdiği reaksiyonu ve alevlenebilirliğini simüle ederek olası hatalı üretim maliyetlerinden kurtulur, dayanıklı üretim yapmış olmanın güvencini yaşarsınız. 

Elektrik Sektöründeki ürünlerinizin ihracatında gerekli olabilecek ihracat belgeleri aşağıdaki gibidir.

         SASO CERTIFICATE (KINGDOM OF SAUDI ARABIA) / eCOSMA SİSTEMİ (SAUDI FOOD AND DRUG AUTHORITY) / SONCAP CERTIFICATE (NIGERIA) / CNCA CERTIFICATE (ANGOLA) / GOST / EAC (RUSSIA - KAZAKHSTAN - UKRAINE) / GOEIC (EGYPT) / PVoC (LIBYA) / PVoC (ALGERIA) / PVoC (IRAQ) / PVoC (KENYA) / PVoC (UGANDA) / BIETC (GABON) / BESC BENIN (BENIN) / BESC (CAMEROON) /  ECTN (DR CONGO) /  ECTN (REP CONGO ) / ECTN (IVORY COAST) / ECTN (GINE CONAKRY) / BSC (MADAGASCAR) / BSC (SENEGAL) / KUCAS (KUVEYT)